خشونت علیه زنان در ایران

سایت تریبون قلم در تلاش است با کسانی که در زمینه های مختلف مورد تبعیض و خشونت سیستماتیک و فردی، جنسی، ملی و مذهبی قرار گرفته شده اند، مصاحبه هایی را ترتیب دهد. مدتی پیش با یکی از رفقای ترنس جندر در زمینه ی مسائل و مشکلات ترنس جندر ها و اقلیت های جنسی در ایران و جهان مصاحبه داشتیم. این دفعه به سراغ فعالین مختلف زن خواهیم رفت که هر کدام به شکلی از اشکال با مناسبات ارتجاعی و مردسالارانه در جامعه دست و پنجه نرم کرده و می کنند و یا خود قربانی خشونت سیستماتیک و خانگی بوده اند. .

ت چ: تعریف شما از خشونت چیست؟

خشونت به نظر من از گرفتن حق انتخاب تا كتك و شكنجه روحي و جسمي و جنسي ميتونه ادامه داشته باشه هر چيزي كه باعث بشه شخصيت يك انسان ناديده گرفته بشه از نظر من خشونت محسوب ميشه

ت چ: ایا شما به عنوان یک زن مورد خشونت قرار گرفته شده ایی؟ چه نوع خشونتی؟
من مورد خشونت قرار نگرفتم ولي سالهاي متوالي شاهد كتك خوردنهاي مادرم بودم هرلحظه كه پدرم اراده ميكرد به هر دليل كوچكي كتكش ميزد در رابطه جنسيشون هميشه زجرش داده و البته مادرم اين مورد رو زماني بامن مطرح كرد كه من ازدواج كرده بودم و همچنين به دليل بچه دار نشدن مادرم سه بار سر مادرم هوو آورد و هميشه در حال انجام انواع و اقسام شكنجه ها بود من به عنوان يك زن ميتونم بگم تنها چيزي كه هرگز در ذهن كوچك پدرم بود اين بود كه مادرم انسانه و شخصيت و غرور داره

ت چ: خشونت علیه زن چه پیامدهای روحی روانی روی زنان می گذارد؟

.به نظرم زني كه مورد شكنجه واقع شده بزرگترين صدمه ها رو ميبينه اعتماد به نفسش رو از دست ميده منزوي و افسرده ميشه و به مرور با تكرار خشونت به انساني عصبي تبديل ميشه كسي كه هيچ راه و آينده اي براي خودش نميبينه ٤.زنان در جامعه ايران البته نه همه و صد البته اكثراً متاسفانه مورد خشونت قرار ميگيرن هم در خانواده و هم در اجتماع همينكه حتي حق انتخاب پوشش ندارن خشونته هنوز هم در اكثر خانواده ها براي ازدواج از دختر نظرخواهي نميشه هنوز هم خيلي از دختران ختنه ميشن و خيلي از خانمها با وجود تحصيلات دانشگاهي خانواده بهشون اجازه كار نميده هنوزهم خانمها سر مسائل بي ارزش كتك ميخورم. ميخورن و به دخترها تجاوز ميشه و قتل هاي موسوم به ناموسي هنوز هم اتفاق ميفته و متاسفانه خيلي از خانمها اين اتفاقات رو تقدير مينامند.

ت چ: به عنوان زنی که در جامعه ی بسته ی ایران زندگی می کنید، ابعاد مختلف خشونت را چگونه توضیح می دهید؟

ت چ: توصیه ی شما به زنانی که مورد خشونت قرار می گیرند چیست؟ راهکار شما برای برون رفت از مناسباتی که خشونت را تولید و بازتولید می کند چیست؟

به نظر من با بيرون رفتن از زير اسم مذهب خانمها ميتونن خودشون رو نجات بدن و ايستادگي كنن و اجازه ندن شخصيتشون ناديده گرفته بشه.

با تشکر فراوان
دست اندرکاران سایت تریبون قلم

فیس‌بوک
تویتر
لینکد‌این
تلگرام
واتس‌اپ